darboğaz

Kullanım örnekleri

darboğaz
narrow pass
icon arrow

narrow

Phonetic: "/ˈnæɹəʊ/"

Part Of Speech: noun


Definition: (chiefly in the plural) A narrow passage, especially a contracted part of a stream, lake, or sea; a strait connecting two bodies of water.

Example: the narrows of New York harbor

icon arrow

narrow

Phonetic: "/ˈnæɹəʊ/"

Part Of Speech: adjective


Definition: Having a small width; not wide; having opposite edges or sides that are close, especially by comparison to length or depth.

Example: a narrow hallway


Definition: Of little extent; very limited; circumscribed.


Definition: Restrictive; without flexibility or latitude.

Example: a narrow interpretation


Definition: Contracted; of limited scope; bigoted

Example: a narrow mind


Definition: Having a small margin or degree.

Example: The Republicans won by a narrow majority.


Definition: Limited as to means; straitened

Example: narrow circumstances


Definition: Parsimonious; niggardly; covetous; selfish.


Definition: Scrutinizing in detail; close; accurate; exact.


Definition: Formed (as a vowel) by a close position of some part of the tongue in relation to the palate; or (according to Bell) by a tense condition of the pharynx; distinguished from wide.

icon arrow

pass

Phonetic: "[pʰäːs]"

Part Of Speech: verb


Definition: To change place.


Definition: To change in state or status


Definition: To move through time.


Definition: To be accepted.


Definition: In any game, to decline to play in one's turn.


Definition: To do or be better.


Definition: To take heed.

İngilizce Türkçe Cümle Çevirmeni

Tek bir tıklamayla kelimeleri çevirin! Türkçe'den İngilizce'ye çevirmenimiz iki yönlü bir çeviri programıdır, anlamların ikamesi için kapsamlı bir sözlük içerir, kelime öbeklerinin ve ifadelerin kullanım örneklerini ve bunların fonetik bileşenlerini gösterir. Tercümanımız, çeviri alanındaki bilgi tabanını sürekli olarak güncelleyen ve son kullanıcı için tamamen anonim ve ücretsiz olarak korurken hizmet kalitesini koruyan profesyonel bir dilbilimci ekibi tarafından oluşturulmuştur. Çevirileriniz sadece size ait!

İster eğitim, iş veya kişisel amaçlar için İngilizce'den Türkçe'ye veya Türkçe'den İngilizce'ye çevrilmiş metinlere ihtiyacınız olsun, online çeviri siteleri aklınıza gelen ilk çözüm olabilir. Tercümanımız kurumsal, akademik, yasal, tıbbi terimleri yetkin bir şekilde dikkate alır. Ayrıca çeviri aşamasında, aklınıza gelen metnin, ihtiyacınız olan terimler kullanılarak, bu alanda profesyonellerle çalışarak ihtiyacınız olan tarzda tercüme edildiğinden emin olabilirsiniz.Çevirinin anadilde gerçek anlamda ses çıkarabilmesi için dilsel doğruluğun yanı sıra kültürel özellikler ve bilginin de sağlanması esastır. Bu yüzden dilin nüanslarını bilen İngiltere'den tercümanlarla çalışıyoruz. Türkçe ve İngilizce tercümanlarımız, çeviride hiçbir şeyin kaybolmamasını sağlamak için sorularınızı yanıtlamak ve açıklamalar sağlamak için her zaman hazırdır. Tercümanımızın rekor sürede doğru çeviriler sunabilmesinden ve bunun hızlı, güvenli ve tamamen ücretsiz olmasından gurur duyuyoruz! Kullanıcılarımızı önemsiyoruz.