kabuller

Kullanım örnekleri

kabuller
acceptances
icon arrow

acceptances

Part Of Speech: noun


Definition: The act of accepting; a receiving of something offered, with acquiescence, approbation, or satisfaction; especially, favourable reception; approval.

Example: the acceptance of a gift, office, doctrine, etc.


Definition: Belief in something; agreement, assent.


Definition: The state of being accepted.


Definition: The usual or accepted meaning of a word or expression.


Definition: An assent and engagement by the person on whom a bill of exchange is drawn, to pay it when due according to the terms of the acceptance; the bill of exchange itself when accepted.


Definition: An agreeing to the action, proposals, or terms of another by some act which results in the conclusion of a legally binding contract; the reception or taking of a thing bought as that for which it was bought, or as that agreed to be delivered, or the taking of possession of a thing as owner.


Definition: The act of an authorized representative of the government by which the government assents to ownership of existing and identified supplies, or approves specific services rendered, as partial or complete performance of a contract.


Definition: A list of horses accepted as starters in a race.

icon arrow

acceptances

Part Of Speech: noun


Definition: A conserved property of the light in an optical system which characterizes how "spread out" the light is in terms of angle and area: it is the product of its cross-sectional area (normal to the direction of propagation) and the solid angle it subtends.

Türkçeden İngilizceye En Hızlı Çevirmen

Çevirinin anadilde gerçek anlamda ses çıkarabilmesi için dilsel doğruluğun yanı sıra kültürel özellikler ve bilginin de sağlanması esastır. Bu yüzden dilin nüanslarını bilen İngiltere'den tercümanlarla çalışıyoruz. Türkçe ve İngilizce tercümanlarımız, çeviride hiçbir şeyin kaybolmamasını sağlamak için sorularınızı yanıtlamak ve açıklamalar sağlamak için her zaman hazırdır. Tercümanımızın rekor sürede doğru çeviriler sunabilmesinden ve bunun hızlı, güvenli ve tamamen ücretsiz olmasından gurur duyuyoruz! Kullanıcılarımızı önemsiyoruz.

Tek bir tıklamayla kelimeleri çevirin! Türkçe'den İngilizce'ye çevirmenimiz iki yönlü bir çeviri programıdır, anlamların ikamesi için kapsamlı bir sözlük içerir, kelime öbeklerinin ve ifadelerin kullanım örneklerini ve bunların fonetik bileşenlerini gösterir. Tercümanımız, çeviri alanındaki bilgi tabanını sürekli olarak güncelleyen ve son kullanıcı için tamamen anonim ve ücretsiz olarak korurken hizmet kalitesini koruyan profesyonel bir dilbilimci ekibi tarafından oluşturulmuştur. Çevirileriniz sadece size ait!Çevirinize ince ayar yapmak için yerleşik sözlükleri kullanın: Tek tıklamayla eşanlamlılar ve örneklerle bağlam içi çeviriler, anlamlar, telaffuz ve diğer dil özelliklerinde sorunsuz bir şekilde uzmanlaşmanıza yardımcı olur. Kesinlikle ücretsiz, hızlı ve doğru çevirmen!