mertek

Kullanım örnekleri

mertek
beam
icon arrow

beam

Phonetic: "/biːm/"

Part Of Speech: noun


Definition: Any large piece of timber or iron long in proportion to its thickness, and prepared for use.


Definition: One of the principal horizontal timbers of a building; one of the transverse members of a ship's frame on which the decks are laid — supported at the sides by knees in wooden ships and by stringers in steel ones.


Definition: The maximum width of a vessel (note that a vessel with a beam of 15 foot can also be said to be 15 foot abeam)

Example: This ship has more beam than that one.


Definition: The crossbar of a mechanical balance, from the ends of which the scales are suspended.


Definition: The principal stem of the antler of a deer.


Definition: The pole of a carriage or chariot.


Definition: A cylinder of wood, making part of a loom, on which weavers wind the warp before weaving and the cylinder on which the cloth is rolled, as it is woven.


Definition: The straight part or shank of an anchor.


Definition: The central bar of a plow, to which the handles and colter are secured, and to the end of which are attached the oxen or horses that draw it.


Definition: In steam engines, a heavy iron lever having an oscillating motion on a central axis, one end of which is connected with the piston rod from which it receives motion, and the other with the crank of the wheel shaft.


Definition: A ray or collection of approximately parallel rays emitted from the sun or other luminous body.

Example: a beam of energy


Definition: A ray; a gleam.

Example: a beam of hope, or of comfort


Definition: One of the long feathers in the wing of a hawk.


Definition: A horizontal bar which connects the stems of two or more notes to group them and to indicate metric value.


Definition: An elevated rectangular dirt pile used to cheaply build an elevated portion of a railway.

icon arrow

beam

Phonetic: "/biːm/"

Part Of Speech: verb


Definition: To emit beams of light; shine; radiate.

Example: to beam forth light


Definition: To smile broadly or especially cheerfully.


Definition: To furnish or supply with beams


Definition: To give the appearance of beams to.


Definition: To transmit matter or information via a high-tech wireless mechanism.

Example: Beam me up, Scotty; there's no intelligent life down here.


Definition: (currying) To stretch something (for example an animal hide) on a beam.


Definition: To put (something) on a beam


Definition: To connect (musical notes) with a beam, or thick line, in music notation.

İngilizce Türkçe Cümle Çevirmeni

Çevirilerinizi daha da iyi hale getirmek için özel olarak tasarlanmış arayüzümüzün yeni özelliklerine göz atın. Doğal olarak, hizmetimiz ücretsiz kalır ve ayrıca bir uygulama olarak da mevcuttur. Tüm özellikler, çeşitli ortak dillerin kombinasyonları için yerel olarak mevcuttur. Diğer özellikler ve dil kombinasyonları aşağıdadır. Hangi dile çeviri yaparsanız yapın, ortaya çıkan metin çevrimiçi sözlüğümüze bağlanır. Anlamları ve diğer cümlelerdeki kullanımları hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, çıktı metin kutusundaki tek tek kelimeler ayrıntılı olarak analiz edilir. Her şey tamamen ayrıntılı ve gerekirse test edilmiştir!

Çeviri yazılımımızı diğer makine çevirmenlerinden farklı kılmak için çok yol kat ettik. Türkçe - İngilizce çevirmenimiz orijinal metnin anlamını ve cümlenin ana fikrini asıl amaçlandığı gibi korumak için tasarlanmıştır. Çevirmenimiz olabildiğince insandır. Ürünümüz en iyi gizliliği sağlar. Verilerinizi izlemiyor, satmıyor veya saklamıyoruz. Çevirileriniz size aittir. Transferler için kayıt ve ödeme gerekli değildir!İster eğitim, iş veya kişisel amaçlar için İngilizce'den Türkçe'ye veya Türkçe'den İngilizce'ye çevrilmiş metinlere ihtiyacınız olsun, online çeviri siteleri aklınıza gelen ilk çözüm olabilir. Tercümanımız kurumsal, akademik, yasal, tıbbi terimleri yetkin bir şekilde dikkate alır. Ayrıca çeviri aşamasında, aklınıza gelen metnin, ihtiyacınız olan terimler kullanılarak, bu alanda profesyonellerle çalışarak ihtiyacınız olan tarzda tercüme edildiğinden emin olabilirsiniz.İngilizce, dünyada yaklaşık 1,5 milyar insan tarafından konuşulmaktadır. Dünyada en çok konuşulan dildir. 1.000.000'den fazla kelime var! Türkçe, Türkiye'de, Kuzey Kıbrıs'ta yaklaşık 80 milyon kişi ile Avrupa ve Kuzey Amerika'daki göçmen toplulukları tarafından konuşulmaktadır. Yaklaşık 88 milyon konuşmacı ile en çok konuşulan Türk dilidir. Türk dili, Türkiye'nin batısında yer alan Anadolu'da ortaya çıkmıştır. Şu anda, bu iki hacimli ve harika dildeki çevirilerle hızlı, rahat ve ücretsiz çalışmanız için size profesyonel çevirmenimizin işlevselliğini sunuyoruz!